Attēlu formāti

Attēli, tāpat kā jebkura veida informācija datoros, tiek salabāti failos kā ciparu virknes. Lai tas būtu iespējams, attēls tiek sadalīts ļoti sīkos punktiņos (rūtiņās), tik sīkos, lai par katru šādu punktiņu varētu uzskatīt, ka tas ir nokrāsots vienā krāsā. Tālāk atliek tikai saglabāt šo krāsu informāciju par katru punktu.

Tomēr tik vienkāršī saglabāšana parasti nenotiek, jo tādā veidā, piemēram, par bildi, kas ir 800x600 punktus liela un katrs punkts var būt vienā no apmēram 65000 krāsām, jāsaglabā 800x600x2 baiti jeb aptuveni 1 megabaits informācijas. (1 baitā var saglabāt 28=256 dažādus krāsu variantus, 2 baitos - 216 jeb aptuveni 65000.) Tādā gadījumā uz vienas disketes varētu saglabāt tikai vienu attēlu.

Ir izdomāti vairāki attēlu kompresijas jeb saspiešanas algoritmi, kas pamatojas uz to, ka attēlos mēdz būt lielāki vai mazāki vienādi krāsoti laukumi; tad par, piemēram, 100 punktiem nav jāsaglabā 100 vai 200 baiti, pietiek saglabāt skaitli 100 un attiecīgās krāsas kodu. VT tiek izmantoti galvenokārt 2 attēlu saglabāšanas formāti:

Šo formātu failus visi pārlūki prot atainot kopš dzimšanas, kamēr kaut kādu eksotiskāku failu formātu atainošanai varētu būt vajadzīgi speciāli palīgmoduļi.

Vienu un to pašu attēlu iespējams saglabāt dažādos formātos, un vienā formātā saglabātu attēlu iespējams pārkonvertēt uz citu formātu, ja ir vajadzīgie rīki. Tas ir diezgan bieži vajadzīgs, jo, piemēram, Windows labāk patīk BMP formāts (šis ir formāts, kurā attēls netiek kompresēts, rezultātā faili iznāk ļoti lieli) un ICO formāts, kurā tiek glabātas ikonas. Tātad, ja jūs gribat iekļaut VT lapās, piemēram, Windows fona bildes vai ikonas, vai arī otrādi, respektīvi, piemēram, paņemt kādu bildi no tīkla un izmantot kā Windows fona bildi, jums bez šiem rīkiem neiztikt.