Par skeneriem

Nevajag baidīties no šī vārda - tie nav citplanētieši, kas spējīgi skenēt jūsu domas un iedarboties uz psihi. Skeneri ir ierīces, kas ņem jebkādu attēlu un pārveido to digitālā informācijā, respektīvi, sadala punktiņos un nosaka, kādā krāsā ir katrs punktiņš.

Skenerus var iedalīt sekojošās grupās:

Svarīgākā informācija par skeneri ir, cik lielu izšķirtspēju tas spēj nodrošināt (t.i., cik sīkos punktos sadala attēlu) un cik krāsas tas ir spējīgs izšķirt. Izšķirtspēju mēra punktos uz collu (dots per inch - dpi), un mūsdienās pat vislētākie skeneri spēj izšķirt 300dpi. VT lappusēm pilnīgi pietiek ar apmēram 200dpi izšķirtspējā skenētiem attēliem, jo uz monitora ekrāna vienalga nevar saskatīt smalkākas detaļas. Skenera izšķirtspēja nenozīmē, ka tikai tādā tas spēj strādāt - īstenībā tā ir maksimālā izšķirtspēja, tātad VT vajadzībām nav vajadzīgs dārgs skeneris.

Vēl svarīgi ir, cik ātri skeneris strādā. Plaknes skeneris vienu lapu noskenē aptuveni (protams, atkarībā no modeļa) 40 sekundēs, lapu padeves skeneri ir lēnāki - 1 lapa apmēram 60-90 sekundēs. Ātrums gan ir atkarīgs no izšķirtspējas, ar kādu tiek skenēts - šie skaitļi ir pie maksimālās izšķirtspējas.

Skeneri var lietot arī tekstu ievadīšanai, ja ir kāda OCR (Optical Character Recognition - optiskā burtu atpazīšana) programma, kas spēj teksta attēlu pārvērst par teksta saturu, tātad īstenībā prot lasīt. Pēdējā laikā šādu programmu kvalitāte ir jūtami uzlabojusies, parādījies arī latviešu valoda atbalsts. Populārākās programmas pie mums ir OmniPage Professional un Recognita Plus.