Failu pārsūtīšana.

Šo Internet iespēju nodrošina File Transfer Protocol (FTP) - failu pārsūtīšanas protokols. Būtībā tas atļauj no kāda datora tikt klāt cita, attālināta datora failu sistēmai un "atpumpēt" (download) vai "aizpumpēt" (upload) vienu vai vairākus failus.

Protams, ka te nevar iztikt bez drošības mehānismiem, pretējā gadījumā jūs varētu tikt klāt piemēram, Pentagona slepenajiem failiem, kas varbūt nav slikti, bet no otras puses jūsu nelabvēļi varētu piebāzt jūsu datora cieto disku ar neķītrām bildītēm. Izmantotais drošības mehānisms ir tradicionālā lietotāju autentifikācija, kur, lai pieslēgtos kādai attālinātai mašīnai, jāzin kāds lietotāja vārds, ko atzīst šī attālinātā mašina, kā arī šī lietotāja parole. Ja lietotāju vārdi parasti netiek turēti lielā slepenībā, tad paroles gan - pat uz ekrāna, paroli ievadot, redzamas tikai zvaigznītes, lai vienmēr, paroli ievadot, nebūtu bažīgi jāatlūkojas sev pār plecu.

Vēl eksistē arī tā saucamais anonīmais FTP, kad kā lietotāja vārds tiek izmantots "anonymous" vai "ftp". Šī lietotāja paroles vietā var ievadīt jebko, kaut arī parasti iesaka izmantot jūsu paša elektorniskā pasta adresi. Anonīmā FTP gadījumā iespējams piekļūt kaut kādai (publiskajai) attālinātā datora failu sistēmas daļai un atpumpēt failus. Aizpumpēšana parasti nav atļauta, vai arī tiek izdalīts viens katalogs, uz kuru aizpumpēšana ir atļauta.

Kam tas viss jums vajadzīgs? Pasaulē eksistē daudzas anonīmā FTP failu bibliotēkas, kur iespējams atrast daudzas lietas: mazas noderīgas programmiņas, mazas bezjēdzīgas programmiņas, ne tik mazas programmas, dažādas bildes u.t.t. Jaunākās tīkla pārlūkprogrammas ļauj skatīties šo bibliotēku saturu un atpumpēt failus, bet var izmantot arī atsevišķas FTP programmas, kas tikai to vien prot. Ar tīkla pārlūkiem gan ir vieglāk, jo nav pat pašam jānopūlas ar sarežģītā vārda anonymous un elektroniskā pasta adreses ievadīšanu - tas notiek automātiski, jums tikai Go to rindiņā jāieraksta FTP arhīva adrese, kas sākas ar "ftp://....".