Cietais disks

Tā ir iekārta, uz kuras pastāvīgi (t.i., arī pēc elektrības atslēgšanas) var saglabāt datus. Cietais disks no ārpuses atgādina nelielu kastīti, bet iekšpusē tiešām atrodas disks, kas pārklāts ar magnētisku slānīti. Disks visu laiku ātri griežas, un virs tā atrodas lasīšanas/rakstīšanas galviņa, kas ieraksta informāciju, dažādos veidos magnetizējot disku pārklājošo slānīti, un nolasa informāciju, uztverot magnētiskā lauka izmaiņas attiecīgajā diska vietā.

Cietajiem diskiem ir divi galvenie raksturlielumi - ietilpība un pieejas laiks. Ietilpība rāda, cik baitus informācijas diskā var ierakstīt. Mūsdienās to parasti mēra gigabaitos, un iespējamās vērtības ir no apmēram 1.2 Gb līdz pat 9 Gb. Pirmie cietie diski bija 5-10 Mb lieli; XT saimes datoriem varētu būt apmēram tik lieli diski.

Pieejas laiks rāda, cik ātri diska galviņa var pārvietoties uz kādu vietu diskā un sākt lasīt informāciju. Parasti šis laiks mūsdienās varētu būt 10-14 milisekundes, un tas ir galvenais parametrs, kas raksturo diska ātrumu. Ja jums būs jāstrādā ar lieliem failiem, tad labāk iegādāties ātrāku disku.